Home » SPORT » FC Barcelona a câştigat Campionatul Mondial al cluburilor 2015

FC Barcelona a câştigat Campionatul Mondial al cluburilor 2015

Barcelona a câştigat al cincilea trofeu al sezonului, după ce a învins-o pe River Plate, scor 3-0, în finala Campionatului Mondial al Cluburilor.
Barcelona s-a impus în faţa campioanei Americii de Sud, după un meci pe care l-a controlat în întregime. Elevii lui Luis Enrique au deschis scorul prin Messi, care a marcat în minutul 36 cu un şut de la 13 metri.
Imediat după pauză, Suarez a ieşit la rampă şi a marcat de două ori. În minutul 49, atacantul a scăpat singur cu portarul advers şi l-a învins cu un şut de la marginea careului. Uruguayanul a stabilit scorul final în minutul 68, când a reluat cu capul de la de 11 metri, după o centrare perfectă a lui Neymar.
Trofee cucerite de Barcelona în 2015: La Liga, Cupa Regelui Spaniei, UEFA Champions League, Supercupa Europei şi Campionatul Mondial al cluburilor.